Kompozycja przestrzenna XI

ID: 3781

78,5 x 76,2 cm

olej/płyta pilśniowa

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: "JANUSZ ORBITOWSKI 1968 / KOMPOZYCJA PRZESTRZENNA XI / 78 X 76"

Datowanie

1968

Prezentowana praca powstała rok po zakończeniu przez artystę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To przykład tworzonych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku kompozycji trójwymiarowych, rozpoznawalnych w twórczości Orbitowskiego. Wczesny obraz artysty zbudowany jest z prostokątów, których kolorystyka i sposób ułożenia, składa się na niepowtarzalną całość. Orbitowski wykorzystywał trójwymiarowość również w obrazach reliefowych. „Kompozycja przestrzenna” to przykład abstrakcji geometrycznej w wykonaniu artysty.