ID: 2325

21 x 10 cm

technika mieszana, tusz/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "JK. 2010."

Datowanie

2010

Artysta posługuje się językiem abstrakcji geometrycznej. Budowany jest on w oparciu o matematyczną dokładność, oszczędność stosowanych środków zarówno pod względem kolorystycznym, jak i kompozycyjnym. Figury geometryczne, łukowate linie tworzą struktury będące głównym tematem obrazów artysty. Doskonałą egzemplifikacją tych zainteresowań jest „Kompozycja”.

Małgorzata Kitowska-Łysiak zauważa: „figury geometryczne podlegają u Kałuckiego swoistej dezintegracji”. Widoczne na obrazie łuki – fragmenty koła, pozostają niedomknięte, tworząc z prostokątem, nową, kompozycyjną jakość. „Tę powtarzalność analogicznych kształtów często sankcjonuje kolorystyka - z wyraźnymi dominantami jednej tonacji barwnej. Czasem jednak artysta stosuje kontrastowe napięcia, które dynamizują kompozycje, a tym samym uruchamiają emocje - wywołują uczucie niepokoju.” – dopowiada Kitowska-Łysiak. W tym przypadku, zestawienie stonowanych szarości i mocnej czerwieni, dodatkowo ożywia pracę. W 2010 roku, kiedy powstała „Kompozycja”, w krakowskiej Galerii Zderzak miała miejsce wystawa „Jerzy Kałucki - nowe obrazy”.