Kompozycja, 1983

ID: 5133

Proweniencja

ok. 52 x 99 cm

technika mieszana/papier

Datowanie

1983

- sygn., dat. i opisany: "M. CHLANDA / ’83 / PRACA NR 11 / element 3";

- pieczęć: "Przedmiot nie podlega zakazowi / wywozu za granicę";

- oznaczenia: "02 III – 184/83  /  14 II 83 100 (?)"

Intrygująca kompozycja na papierze powstała zaledwie rok po udziale Marka Chlandy w XIII Biennale Młodych w Paryżu i w XII Biennale w Sydney. Na początku lat 80. zajmował się także projektem „Miejsce rysunkowe”, którego założeniem było wypełnianie przestrzeni architektonicznej (włączając sufity i podłogi) rysunkami. Znakomity artysta, grafik, pedagog (wykładał na macierzystej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Uniwersytecie Śląskim, w fili w Cieszynie) odważnie eksperymentował także w obrębie sztuki performance czy rzeźby. W niebanalny sposób łączył serie rysunkowe z muzyką (np. performance „Koncert” z 1980 roku). Dokonania Marka Chlandy na stałe zapisały się w najnowszej sztuce polskiej.