K, 2017

ID: 6183

Proweniencja

60 x 50 cm

akryl/płótno

Sygnatura

sygn., dat. i opisany na odwrocie: "Jerzy Skolimowski / K / 2017"

Datowanie

2017

Obraz reprodukowany w katalogu wystawy:

Jerzy Skolimowski. W malarstwie wszystko mi wolno, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków 2022.

Uznany reżyser, scenarzysta, producent, aktor. Laureat licznych nagród i wyróżnień za swoją działalność filmową. Od lat 70. spełnia się również w dziedzinie sztuk plastycznych. W swojej twórczości malarskiej czerpie inspiracje z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Po raz pierwszy wystawiał swoje obrazy w 1996 roku w Turynie. Pierwsza w Polsce prezentacja prac artysty odbyła się cztery lata później w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Od tego czasu brał udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie, m. in. Biennale Sztuki w Wenecji. Jego obrazy znajdują się w licznych zbiorach muzealnych oraz prywatnych, m. in. w kolekcji Jacka Nicholsona. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.