Gdańsk

ID: 2445

35,8 x 49,6 cm w św. p-p.

flamaster/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "E.D / Gdańsk / E. Dwurnik 79"

Datowanie

1979

Pejzaże miejskie, często z bogactwem szczegółów i wielością motywów, stanowią rozpoznawalny temat w twórczości Edwarda Dwurnika. Uznany malarz i grafik, w połowie lat 60-tych zetknął się z pracami Nikifora Krynickiego. Od tej pory malarz-samouk stał inspiracją artysty. Karol Sienkiewicz zauważa: „od Nikifora Dwurnik przejął dosadny realizm i groteskowość, swoistą postawę antyestety. Już w latach 60. ukształtował się jego charakterystyczny styl - operowanie rysunkową, pospieszną formą i przekształcony prymitywizm”. Opisywana praca wpisuje się w charakterystyczny styl Dwurnika. Rysunek przedstawia fragment Długiego Targu w Gdańsku wraz z symbolem miasta - pomnikiem Neptuna. Artysta skupił się wyłącznie na architekturze miejsca, rezygnując z umieszczenia w przestrzeni postaci ludzkich. Rysunek powstał w okresie, kiedy Dwurnik pracował m. in. nad znaczącymi cyklami: „Robotnicy” i „Sportowcy”.

u dołu napis: "CYKL: PLENERY 70"