Forma abstrakcyjna

ID: 3463

70 x 50 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. na odwrocie: Jadwiga / Maziarska

„Tym właśnie jest dla mnie malarstwo - tworzeniem własnej artystycznej materii. (...) Kolor jest nie tylko farbą, którą nakładam na płótno. Jest jak krew. Jest tym dla malarstwa, czym krew dla organizmu" – mówiła Jadwiga Maziarska. Prekursorka malarstwa materii w Polsce, ogromną rolę przywiązywała do struktury dzieła sztuki. Kompozycje reliefowe, ze stearyną, gęste od farby, szczególnie w pierwszej fazie twórczości, budowały specyficzny styl artystki. W kolejnych dekadach nabierał on lekkości i malarskiej swobody. W latach 70. jednolite fakturowo prace Maziarskiej przybrały postać form zgeometryzowanych, często zredukowanych kolorystycznie. Powrót do barwy i klasycznej dwuwymiarowości dzieła sztuki nastąpił w latach 80 i 90. „Forma abstrakcyjna”, dzięki sieci drgających linii i kontrastowym zestawieniu kolorów, charakteryzuje się interesującym efektem wizualnym.