Chata w górach

ID: 1727

48,5 x 68,5 cm w św. p-p.

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "LESZEK STAŃKO 959 R"

Datowanie

1959

Obraz stanowi nawiązanie do licznych górskich wędrówek artysty. Malarz przedstawiał widoki nie tylko tatrzańskie, ale także Beskidu Śląskiego czy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Prezentowany obraz powstał pod koniec lat 50-tych. W tej dekadzie Stańko przyłączył się do warszawskiej grupy artystycznej „Zachęta”, tworzącej w nurcie XIX-wiecznego realizmu (1956 r.).