Refleks

ID: 2040

Proweniencja

167,6 x 87,2 cm

olej, płótno poliester?

Sygnatura

sygn., dat. i opisany na odwrocie: "ALEKSANDRA JACHTOMA / WYM. [? przekreślone] X 87 168 X 87 / TECH. OLEJ / ROK 1985 / TYT. REFLEKS"

Datowanie

1985

Artystka w wyjątkowy sposób operuje kolorem i światłem. Dzięki temu nadaje obrazom specyficzną głębię. Nie tylko w znaczeniu malarskim, warsztatowym. Emanują one subtelnością, harmonią i pewnym niedpowiedzeniem, tak charakterystycznym dla dzieła abstrakcyjnego. Problem koloru jest najważniejszy w twórczości Aleksandry Jachtomy. Niezwykle mocno odczuwa barwy świata, czerpie z nich i wydobywa nową jakość. Kompozycja “Refleks” to efektowne dzieło malarki z połowy lat 80. Jest przykładem kolorystycznej wrażliwości, silnie widocznej w jej stylu malarskim.
Kolor błękitny – najważniejszy (ważny też czerwony); problem koloru – najważniejszy; „wszystko dla mnie jest kolorem”; walka, żeby wydobyć z farby kolor; widz ocenia czy obraz jest dziełem sztuki – zależy od wrażliwości odbiorcy; sztuka nie jest do zrozumienia, jest do wchłaniania;