American Airlines - kampania reklamowa

ID: 2114

Proweniencja

37,2 x 26,5 cm

akryl/karton

Sygnatura

sygn. p. d.: "Olbinski"

Datowanie

lata 80

Unikatowa kompozycja jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów współczesnych. Mistrz plakatu, malarz-surrealista uznanie zdobył rozbudowanymi, metaforycznymi obrazami o baśniowej narracji. Niebanalne układy kompozycyjne, brawurowa wyobraźnia, sprawność warsztatowa i swoboda w kreowaniu przestrzeni obrazów, a do tego stylistyka fantastyczno-oniryczna, przyniosły artyście dużą popularność. Olbiński na początku lat 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie również doceniono jego zdolności ilustratorskie i malarskie. Świadczy o tym współpraca z takimi prestiżowymi magazynami, jak „Time”, „Newsweek” czy instytucjami: American Airlines, New York City Opera i innymi.

Oferowana praca jest kompozycją powstałą z myślą o jednej z największych tamtejszych linii lotniczych. Stąd też nie dziwią odwołania do amerykańskiej symboliki. Baseballista i cień samolotu nad soczyście zieloną murawą boiska, mają pokazać kwintesencję amerykańskiego stylu. Obraz odbiega nieco od rozpoznawalnej stylistyki artysty, co stanowi o jego oryginalności. Zdecydowanie więcej tu realizmu niż poetyckości, choć artysta nadal w subtelny i pomysłowy sposób buduje kompozycję dzieła. Warty podkreślenia jest także okres powstania obrazu. Lata 80. zapoczątkowały czas zmian i intensywnego rozwoju artystycznego Rafała Olbińskiego.

na odwrocie: - napis: "American Airlines”; - pieczątka: "RAFAL OLBINSKI / represented by:" [dane i adres]; - cyfra "8" [w kole]; Do pracy dołączony certyfikat autentyczności podpisany przez artystę.