Maciejewski

Zbysław Marek Maciejewski

1946 Pohulanka - 1999 Kraków

O Artyście

Zbysław Marek Maciejewski kształcił się w latach 1963-1969 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni znakomitego kolorysty Wacława Taranczewskiego. Na macierzystą uczelnię powrócił w roli pedagoga. Prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki, a w 1989 roku otrzymał tytuł profesora. Zawodowo związany był także z Europejską Akademią Sztuk w Warszawie.

W swojej twórczości chętnie nawiązywał do stylistyki sztuki okresu Młodej Polski. Jego dzieła przesiąknięte były symboliką i dekoracyjnością. Posługiwał się metaforą, nieraz o erotycznej wymowie. Sięgał także do języka groteski. Wśród najczęściej pojawiąjących się tematów odnaleźć można motywy dzieciństwa, tajemniczego ogrodu oraz śmierci.

Mimo że sztuka Maciejewskiego przez lata ulegała licznym przeobrażeniom, widoczna w niej maniera artystyczna pozostała oryginalna i unikatowa. Artysta malował drobnymi pociągnięciami pędzla, tworząc rozedrganą barwami i przesiąkniętą światłem płaszczyznę. Dzięki temu jego dzieła osiągały niezwykły klimat i wdzięk.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Ciastka, 1977

XXV Aukcja: Sztuka Współczesna, 8 grudnia 2021 godz. 19:00