Waniek Eugeniusz (1906-2009) "Martwa natura"

  • 8 500 zł

  • Datowanie: 1965 r.
  • sygnatura: sygn. p.d.: „e.waniek”
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 64,5 x 53,5 cm

Biografia: Waniek Eugeniusz (1906-2009)

Eugeniusz Waniek żył w latach 1906-2009.

Eugeniusz Waniek studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, m. in. pod opieką Władysława Jarockiego i Teodora Axentowicza. Do jego artystycznego dorobku zalicza się akty kobiece, portrety, pejzaże inspirowane podróżami czy sceny rodzajowe. Tworzył także rysunki i grafiki. Był związany z Grupą Krakowską, z którą wspólnie wystawił swoje prace w 1934 roku. Z powodu radykalnych poglądów i upolitycznienia środowiska, artysta postanowił wystąpić z grupy. Waniek był cenionym pedagogiem: uczył w Szkole Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu oraz w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Artysta uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych wystawach (ostatnia indywidualna miała miejsce w 2002 roku).