XL Aukcja: Sztuka Dawna, 7.12.2023, g. 18:00
24 listopada 2023

Jan Matejko, Mela Muter, Piotr Michałowski, Tadeusz Makowski czy Juliusz Kossak - to tylko niektórzy artyści, których prace znalazły się w katalogu nadchodzącej aukcji. Wybrane dzieła zestawiono dbając o jak najwyższą wartość artystyczną i kolekcjonerską dla miłośników sztuki dawnej.

Znakomite przedstawienie św. Mikołaja, stanowiące projekt do ikonostasu krakowskiej cerkwi, posiada sygnaturę i datowanie Jana Matejki. Praca ponadto reprodukowana jest w publikacji o artyście wydanej w 1897 roku. Równie ciekawie prezentuje się wyrazisty widok miejski Meli Muter, scena batalistyczna wykonana akwarelą przez Piotra Michałowskiego, portret konny Skrzetuskiego pędzla Juliusza Kossaka czy martwa natura Tadeusza Makowskiego z lat 20.

Państwa uwadze polecamy także dzieła sztuki przełomu XIX i XX wieku, w tym piękną, okazałą olejną kompozycję Wlastimila Hofmana, ukazującą nimfę i małego chłopca oraz wizerunki dzieci.

Niezwykle dekoracyjna, mistrzowsko malowana martwa natura z polnymi kwiatami to z kolei dzieło Karpińskiego z 1922 roku. Ciekawie prezentuje się dzieło Wojciecha Weissa i wystawiany w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie portret dostojnej panny K. Dla kolekcjonerów obrazów Bronisławy Rychter-Janowskiej interesujące mogą okazać się nie tylko przedstawienia dworków, ale i wysokiej klasy obraz z tytułem "O zmroku", datowany przez artystkę na 1908 rok.

W ofercie prezentujemy także m. in. olejną kompozycję z łosiami Juliana Fałata, portret hucuła Władysława Jarockiego, perełkę wśród dzieł Stanisława Grocholskiego z motywem biblijnym czy scenę rodzajową Wilhelma Veltena.

Na nadchodzącej aukcji będzie można nabyć także odlewy pośmiertne znanych rzeźb Modiglianiego i Rodina oraz prace Nikifora Krynickiego.

KATALOG ONLINE

15 Tadeusz Makowski, Martwa natura z jabłkami, ok. 1923 r PDA09499