Wygrzywalski Feliks Michał (1875-1944) "Rybacy" - poz. katalogowa 5

  • Cena wywoławcza: 39 000 zł
  • Estymacja: 45 000 - 50 000
  • Datowanie: 1922 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "F. M. Wygrzywalski / 1922"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 48 x 90 cm

na odwrocie napis: "MNK / DCz 124"

Proweniencja:

Obraz z kolekcji książąt Czartoryskich, od lat 20. XX w. przechowywany w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Tematyka marynistyczna zajmowała znaczące miejsce w twórczości artysty. W obrazach z motywem morza widoczna jest szczególna umiejętność oddania barwy wody, dbałość o kolorystyczne niuanse i efekty światłocieniowe. Wygrzywalski dzięki licznym podróżom uwieczniał na obrazach motywy orientalne czy nasycone słońcem krajobrazy.  Pochodząca z początku lat 20. kompozycja posiada znakomitą proweniencję. Dekoracyjne płótno charakteryzuje się realizmem przedstawienia typowym dla dzieł malarza.