Menu
Zamówienie

Winiarski Ryszard (1936 -2006) "Program + program"

  • 60 000 zł

Skontaktuj się z nami
  • Datowanie: 1988 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "winiarski'88"; sygn. i opisany na odwrocie: "3. (w kole) / program + program / winiarski'88"
  • Technika: akryl, ołówek/płyta
  • Wymiar: 49,3 x 49,5 cm

 

 

Bibliografia:

„Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974”. Polski Dom Aukcyjny Sztuka, IRSA, Kraków 2002.

 

„Uważałem, że mogę do sztuki wnieść coś innego, ważnego, jeśli zaproponuję analityczną i formalną postawę wobec jej przedmiotu. Chodziło mi o podjęcie skutecznej próby wyzbycia się mistyfikacji i zdania się na coś innego niż własne widzimisię.”

Ryszard Winiarski

 

Artysta posługiwał się przypadkiem i porządkiem, matematyczną precyzją i nieprzewidywalnością, za pomocą których tworzył obiekty zbudowane z biało-czarnych lub kolorowych kwadratów. Porządek, jak tłumaczył, dotyczył przypisanych ciągów liczbowych, przypadek - odnosił się do mechanizmu losowego. Emocje, które często stanowiły bodziec dla procesu twórczego, były dla artysty czymś drugorzędnym, nawet zbędnym. Sztuka miała opierać się na myśleniu analitycznym, procesie który sam w sobie był istotniejszy niż „produkt” będący jego wynikiem. Bożena Kowalska pisała, że obiekty były „traktowane przez artystę jako uboczny produkt jego koncepcji, niejako więc zdeprecjonowane. Stąd unikanie przez autora określania tych prac obrazami”. Dla odbiorców, jak zauważył Jerzy Olek, stały się jednak dziełami sztuki, które przemawiały przede wszystkim wymiarem estetycznym, później dopiero regułami statystycznymi czy matematycznymi. Odbiór wizualny jest bowiem natychmiastowy, prostszy i w pewnym sensie automatyczny. Zrozumienie koncepcji autora wymaga zastanowienia i głębszej analizy. Trudno wyobrazić sobie rozwój polskiej sztuki współczesnej bez nowatorskich koncepcji Ryszarda Winiarskiego. Obiekty artysty znajdują się w zbiorach polskich i zagranicznych muzeów, przykładowo Muzeum Sztuki w Łodzi, niemal wszystkich polskich muzeów narodowych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w New Delhi czy MOCA Los Angeles. Pozostają w wielu kolekcjach prywatnych i niezmiennie cieszą się popularnością na rynku antykwarycznym.

 

* doliczana opłata droit de suite

 


Biografia: Winiarski Ryszard (1936-2006)

Ryszard Winiarski urodził się we Lwowie w 1936 roku, zmarł w 14 grudnia 2006 roku.

Studiował na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, jak również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Początkowo był wolnym słuchaczem w pracowni A. Kobzdeja, a następnie kształcił się u boku S. Szczepańskiego, J. Wodyńskiego, W. Daszkiewicza (z zakresu scenografii) i J. Pałki (z zakresu typografii). Istotny wpływ na jego twórczość artystyczną miał udział w seminarium M. Porębskiego na temat kultury wizualnej w ASP i Państwowym Instytucie Sztuki. W roku 1966 artysta otrzymał główną nagrodę na sympozjum artystów i teoretyków „Sztuka w zmieniającym się świecie” w Puławach. Rok później ma miejsce pierwsza indywidualna wystawa w Galerii „Współczesnej” w Warszawie (swoje prace prezentował wspólnie z rysunkami Feliksa Falka). Podczas drugiej wystawy, Winiarski wystawił po raz pierwszy dzieła wielobarwne i przestrzenne. W roku 1973 artyście przyznano stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, w ramach którego wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później rozpoczął pracę na Wydziale Pedagogiczno-Psychologicznym UMCS w Lubinie, a w 1981 roku objął pracownię „Problemy malarstwa w architekturze i w otoczeniu człowieka” na ASP w Warszawie (jest także profesorem w HFG w Offenbach w Niemczech). W 1978 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu. Jest także laureatem Nagrody im. J. Cybisa. Artysta związany jest środowiskiem holenderskim, współpracuje z Hermanem de Vries i z międzynarodową grupą „Arbeitskreis”. Swoje prace prezentował m. in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerii „Pawilon” w Krakowie, a także w Sáo Paulo, Nowym Jorku, Monachium, Londynie czy Barcelonie. W 1996 roku miała miejsce retrospektywna wystawa artysty w „Domu Artysty Plastyka” w Warszawie.

 

Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski


Polecamy