Menu
Zamówienie

Winiarski Ryszard (1936-2006) "Bez tytułu" - poz. katalogowa 23

  • Cena wywoławcza: 13 000 zł
  • Estymacja:
Katalog online Katalog Issuu Zlecenie licytacji Katalog PDF

 

 

 

 

datowanie: 1967

technika mieszana, papier; 43,7 x 53,8 cm;

sygn. i dat. p. d.: Winiarski 1967;

na odwrocie:

- kartka z opisem: artysta Ryszard Winiarski / adres Warszawa / dzieło sztuki bez tytułu / data 1967;

- oznaczenie: 84/24132;

- napis (częściowo czytelny): kupiony w Warszawie 1973 / ... [?]

Estymacja 25 000 - 35 000

 

Proweniencja:

kolekcja prywatna, Wiedeń

 

Do pracy dołączone potwierdzenie autentyczności podpisane przez spadkobierczynię artysty.

 

Wyróżniająca się kompozycja pochodząca z początków artystycznej działalności Ryszarda Winiarskiego. Rok 1967 można zaliczyć do jednego z przełomowych. Odbyła się wówczas pierwsza indywidualna wystawa artysty w Galerii „Współczesnej” w Warszawie (eksponował na niej swoje prace również Feliks Falk). Zaledwie rok wcześniej Winiarski ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (był już absolwentem Politechniki Warszawskiej). Praca dyplomowa „Zdarzenie-informacja-obraz” stała się podstawą teoretyczną jego obiektów. W 1966 roku zdobył także główną nagrodę na sympozjum artystów i teoretyków „Sztuka w zmieniającym się świecie” w Puławach. Warta podkreślenia jest nie tylko wpisująca się w modne wówczas eksperymenty op-artowskie koncepcja dzieła, ale także technika wykonania przez artystę. Jego barwne, malowane prace na papierze z drugiej połowy lat 60. rzadko pojawiają się w ofercie aukcyjnej. Winiarski przyzwyczaił nas do budowanych z matematyczną precyzją struktur wizualnych, które nieraz dawały efekt pozornej głębi. W tym wypadku złudzenia optyczne intensyfikowane są przez różnorodność kolorystyczną. Na tle europejskich artystów tworzących sztukę optyczną w szczytowym okresie jej rozwoju, oferowana praca Winiarskiego stanowi znaczący polski akcent.


Biografia: Winiarski Ryszard (1936-2006)

Ryszard Winiarski urodził się we Lwowie w 1936 roku, zmarł w 14 grudnia 2006 roku.

Studiował na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, jak również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Początkowo był wolnym słuchaczem w pracowni A. Kobzdeja, a następnie kształcił się u boku S. Szczepańskiego, J. Wodyńskiego, W. Daszkiewicza (z zakresu scenografii) i J. Pałki (z zakresu typografii). Istotny wpływ na jego twórczość artystyczną miał udział w seminarium M. Porębskiego na temat kultury wizualnej w ASP i Państwowym Instytucie Sztuki. W roku 1966 artysta otrzymał główną nagrodę na sympozjum artystów i teoretyków „Sztuka w zmieniającym się świecie” w Puławach. Rok później ma miejsce pierwsza indywidualna wystawa w Galerii „Współczesnej” w Warszawie (swoje prace prezentował wspólnie z rysunkami Feliksa Falka). Podczas drugiej wystawy, Winiarski wystawił po raz pierwszy dzieła wielobarwne i przestrzenne. W roku 1973 artyście przyznano stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, w ramach którego wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później rozpoczął pracę na Wydziale Pedagogiczno-Psychologicznym UMCS w Lubinie, a w 1981 roku objął pracownię „Problemy malarstwa w architekturze i w otoczeniu człowieka” na ASP w Warszawie (jest także profesorem w HFG w Offenbach w Niemczech). W 1978 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu. Jest także laureatem Nagrody im. J. Cybisa. Artysta związany jest środowiskiem holenderskim, współpracuje z Hermanem de Vries i z międzynarodową grupą „Arbeitskreis”. Swoje prace prezentował m. in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerii „Pawilon” w Krakowie, a także w Sáo Paulo, Nowym Jorku, Monachium, Londynie czy Barcelonie. W 1996 roku miała miejsce retrospektywna wystawa artysty w „Domu Artysty Plastyka” w Warszawie.

 

Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski


Polecamy