Uziembło Henryk (1879-1949) "Pejzaż z Batowic", 1914 - poz. katalogowa 32 - XX aukcja: sztuka dawna

  • Cena wywoławcza: 3 500 zł
  • Estymacja:

olej, tektura; 41,7 x 41 cm w świetle ramy;

sygn., dat. i opisany p. d.: HENRYK UZIEMBŁO / BATOWICE 1914 rok.

Estymacja 4 500 - 6 000

Proweniencja:

Henryk Uziembło realizował się w wielu dziedzinach sztuki. Obok malarstwa, wykonywał polichromie, zajmował się grafiką i sztuką zdobniczą. Piękny, dekoracyjny pejzaż o nasyconej kolorystyce nawiązuje do malarstwa Jana Stanisławskiego. Zielenie i błękity przełamane fioletem i kolorem żółtym artysta przedstawił z dużą wrażliwością kolorystyczną. W Batowicach gdzie powstała kompozycja posiadał dworek. W 1914 roku swoje prace prezentował na I Salonie Wiosennym Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie.