Tomczyk Józef "Kurosawa" (1941-2006) "Recenzja" - poz. katalogowa 72

  • Cena wywoławcza: 3 000 zł
  • Estymacja: 4 000 - 6 000
  • Datowanie: 2000 r.
  • sygnatura: sygn. u dołu: "Józef Tomczyk"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 50 x 70 cm

sygn. i dat. na odwrocie: "RECENZJA / JÓZEF / TOMCZYK / 2000";

napis na odwrocie: - WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA, 2000 / PAŁAC POD BARANAMI KRAKÓW / - PIERWSZA WYSTAWA GRUPY / ŁADNIE GCK KATOWICE 2001 / - DRUGA WYSTAWA GRUPY / ŁADNE, GALERIA MANHATAN / ŁODŹ 2001 (-) M. FIREK.

Obraz wystawiany:

- Wystawa przedaukcyjna, Pałac pod Baranami, Kraków, 2000.

- Pierwsza wystawa grupy Ładnie, Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice, 2001.

- Druga wystawa grupy Ładne, Galeria Manhatan, Łodź, 2001.

- „Coś taki spicniały”, Galeria Miasta Ogrodów, Katowice, styczeń-luty 2015.

Artysta-samouk, członek krakowskiej grupy „Ładnie” (obok: Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego i Marka Firka). Wypowiedzi Kurosawy, łączące słowo i obraz, przybierały formę artystycznych manifestów. Obok malarstwa zajmował się poezją, był redaktorem naczelnym „Słynnego Pisma we Wtorek”, aktywnym uczestnikiem wystąpień grupy.