Tetmajer Włodzimierz (1862-1923) "Portret syna artysty"

  • 13 000 zł

  • sygnatura: sygn. p. d.: "WT"
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 17,7 x 20,3 cm

Tematyka wiejska, rodzimy folklor, rozbudowane sceny rodzajowe o dynamicznych kompozycjach stały się znakami rozpoznawczymi artysty. Fascynacja obrzędami ludowymi i codziennym życiem polskiej wsi charakterystyczna była dla okresu Młodej Polski. Włodzimierz Tetmajer, obok m. in. Stanisława Wyspiańskiego czy Witolda Wojtkiewicza żywo podejmował tę tematykę. Wyjątkowa pod tym względem jest oferowana praca artysty. Malarz odchodzi od popularnych folklorystycznych motywów na rzecz osobistej, intymnej tematyki portretowej. Obraz pozbawiony jest jakichkolwiek dodatkowych elementów – jedynym bohaterem jest mały chłopiec w kapeluszu. Szczególnie wyraźnie pokazana jest jego buzia – reszta postaci, jak i samo tło pozbawione są realistycznego ujęcia. Choć Tetmajer niejednokrotnie malował swoją rodzinę, to jednak te przedstawienia dla kolekcjonerów nadal pozostają unikatowe.