Szancenbach Jan (1928-1998) "Port w Smögen" - poz. katalogowa 28

  • Cena wywoławcza: 23 000 zł
  • Estymacja: 25 000 - 30 000
  • Datowanie: 1993 r.
  • sygnatura: sygn. p. d.: "Xancenbach"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 80 x 90 cm

- napis: "JAN SZANCENBACH / PORT W SMÖGEN / 1993";

- nalepka: "prof. JAN SZANCENBACH / 30-228 Kraków, Halki 12 / tel. 222011 w. 376"

Intensywność kolorystyczna była jednym z wyznaczników twórczości Jana Szancenbacha. W języku malarskim artysty szczególnie ważne były pojęcia światła i natury. Składały się one na  specyficzną nastrojowość obrazu. W pejzażach, martwych naturach widoczna była afirmacja życia i niemal dziecięcy entuzjazm. Soczysty od barwy, słoneczny pejzaż z widokiem na port w Smögen łączy w sobie najważniejsze cechy malarstwa artysty.

Biografia: Szancenbach Jan (1928-1998)

Jan Szancenbach urodził się 8 stycznia 1928 roku w Krakowie, zmarł 15 grudnia w roku 1998.

Był malaJan Szancenbachrzem-kolorystą, pedagogiem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego ojciec – Jan  był lekarzem, został zamordowany prawdopodobnie w Charkowie w roku 1940. Matka – Maria Skłodowska-Szancenbachowa była malarką (kształciła się pod opieką m. in. Olgi Boznańskiej). Artysta studiował w Kunstgewerbeschule (Szkole Przemysłu Artystycznego) w Krakowie u Stanisława Kamockiego, Józefa Mehoffera, Andrzeja Jurkiewicza w latach 1940-1942. W latach 1942-1945 kiedy uczelnia została zamknięta, samodzielne poszerzał swoją wiedzę. Wspólnie z kolegami (A. Cybulskim, W. Hassem, B. Pawlikiem, B. Kamykowskim) założył grupę samokształceniową. Następnie kontynuował studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1945-1948). Jego profesorami w tym okresie byli m. in. Ludwik Gardowski, Wojciech Weiss i Eugeniusz Eibisch. Studia ukończył w roku 1952. Artysta związał się zawodowo z krakowską uczelnią. Początkowo pracował jako asystent w macierzystej pracowni oraz pracowni liternictwa i projektowania graficznego Ludwika Gardowskiego. Od 1972 roku Szancenbach prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1972-1978 i 1981-1984 Szancenbach pracował jako dziekan Wydziału Malarstwa, a następnie prorektor (1978-1981). Między 1987 a 1993 rokiem sprawował również funkcję rektora ASP. W roku 1986 został mianowany profesorem. Artysta przez wiele lat był członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. Należał także do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Szancenbach zajmował się malarstwem (również monumentalnym – pracował przy renowacji Teatru im. Słowackiego w Krakowie, a także widowni i plafonu Opery we Wrocławiu), grafiką projektową i filmem rysunkowym. Tworzył pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, martwe natury. Szancenbach inspirował się w swojej twórczości dziełami Weissa, Cezanne’a czy Bonnarda. Artysta aktywnie uczestniczył w wystawach w kraju i za granicą. Do jego dorobku artystycznego zalicza się udział w ponad 400 ekspozycjach zbiorowych w Polsce, Europie, Japonii oraz ok. 50 wystaw indywidualnych, organizowanych oprócz w ojczyźnie, również w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech. Pierwsza wystawa prac artysty odbyła się w roku 1959 w Galerii ZPAP w Krakowie. Wystawy retrospektywne artysty odbyły się w roku 1996 (ABC Gallery, Poznań) oraz w 2003 roku (Państwowa Galeria Sztuki, Sopot). Prace Szancenbacha znajdują się we wszystkich dużych ośrodkach muzealnych w Polsce, a także we Florencji (Muzeum Uffizi) i Moskwie.