Stażewski Henryk (1894-1988) "AS 4"

  • 25 000 zł

  • Datowanie: 1985 r.
  • sygnatura: sygn., dat. i opisany na odwrocie: "AS 4" [cyfra w kółku] / "1985 / H. Stażewski"
  • Technika: akryl/drewno, płyta
  • Wymiar: 30,5 x 30,5 cm

Proweniencja:

- kolekcja prywatna, Francja

Artysta awangardowy, który odegrał jedną z najbardziej znaczących ról w polskiej sztuce XX wieku. Jego twórczość wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej i konstruktywizmu. Początkowo inspirował się kubizmem i teorią unizmu Władysława Strzemińskiego. Artystyczne wypowiedzi Stażewskiego obejmowały również malarstwo figuratywne, struktury reliefowe, projekty scenograficzne czy wnętrz. Irena Kossowska zwróciła uwagę na rolę barwy w układach geometrycznych w latach 80. Obiekt „AS 4”, który pochodzi z tej dekady, charakteryzuje się surową kompozycją i kolorystyczną oszczędnością.