Setkowicz Adam (1876-1945) "Wesele krakowskie"

  • 7 100 zł

  • sygnatura: sygn. p. d.: "A. Setkowicz 922" [?]
  • Technika: olej/dykta
  • Wymiar: 54 x 93,5 cm

na odwrocie nalepka galeryjna krakowskiego Salonu Sztuki z opisem pracy

Uczeń Jana Matejki i Teodora Axentowicza w swoich obrazach przedstawiał m. in. sceny rodzajowe w wiejskim pejzażu, polowania, zaprzęgi konne, widoki Krakowa. Zajmował się działalnością ilustratorską. Scena z pędzącymi w zaprzęgu weselnikami to dekoracyjny obraz artysty.

Biografia: Setkowicz Adam (1876-1945)

Adam Setkowicz urodził się w Krakowie w 1876 roku, zmarł w tym samym mieście w 1945 roku

Adam Setkowicz studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Teodora Axentowicza. Powracającym motywem w jego malarstwie są sceny rodzajowe, szczególnie zaprzęgi w zimowym pejzażu, konie, sanie. Artysta ukazywał widoki polskiej wsi i ludowych obyczajów. Niekiedy w jego obrazach pojawiały się również pejzaże miejskie. W twórczości Adama Setkowicza widać inspiracje sztuką Józefa Brandta czy Juliana Fałata.