Rosenstein Erna (1913-2004) "Pałac błyskawic" - poz. katalogowa 33

  • Cena wywoławcza: 20 000 zł
  • Estymacja: 30 000 - 40 000
  • Datowanie: 1989 r.
  • sygnatura: sygn. l. d.: "ERosenstein"
  • Technika: technika mieszana/płyta
  • Wymiar: 27,2 x 31,2 cm

dat. u dołu: "1989";

na odwrocie napis: "Pałac błyskawic"

Proweniencja:

- galeria Krzysztofory – dar artystki

- kolekcja prywatna, Kraków

Biografia: Rosenstein Erna (1913-2004)

Erna Rosenstein urodziła się we Lwowie w 1913 roku, zmarła w roku 2004.

Erna Rosenstein była studentką Wiener Frauen Akademie w Wiedniu i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej profesorem był m. in. Wojciech Weiss. Zajmowała się malarstwem sztalugowym, a także rysunkiem, kolażem i poezją. W jej twórczości można dostrzec wpływ J. Miro i surrealizmu. Artystka była związana ze środowiskiem „Grupy Krakowskiej”, uczestniczyła w przygotowaniach spektaklów Teatru Cricot, aktywnie działała również w środowisku powojennej awangardy artystycznej. II wojna światowa zastała ją we Lwowie. Artystka przebywała w tamtejszym getcie, z którego szczęśliwie udało jej się uciec. Wyrazem jej buntu wobec realizmu socjalistycznego było zaprzestanie działalności artystycznej od 1946 do 1951 roku. Artystka, według Słownika Malarzy Polskich: „korzysta z poetyki surrealizmu, tworzy nierzeczywiste, aluzyjne kompozycje. Swobodnie kojarzy wątki realne z wyobrażonymi; wprowadza formy rozpoznawalne […], jak i całkowicie abstrakcyjne”. Jej twórczość ma charakter bardzo osobisty, często nawiązujący do sfery onirycznej czy fantazji. Rosenstein uczestniczyła m. in. w Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (lata 1948-49), wystawie „Dziewięciu” (1955 rok, obok Maziarskiej, Kantora czy Jaremy), Festiwalach Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1962-1988), także w ekspozycjach w Galeriach Krzysztofory czy Krzywe Koło. Jej działalność artystyczna została wyróżniona Nagrodą Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida i Nagrodą im. J. Cybisa. Artystka była żoną Artura Sandauera.