Rosenstein Erna (1913-2004) "Abstrakcja zielona" - poz. katalogowa 49

  • Cena wywoławcza: 3 500 zł
  • Estymacja: 5 000 - 7 000
  • sygnatura: sygn. p. d.: "Erna Rosenstein"
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 21 x 22,5 cm

Biografia: Rosenstein Erna (1913-2004)

Erna Rosenstein urodziła się we Lwowie w 1913 roku, zmarła w roku 2004.

Erna Rosenstein była studentką Wiener Frauen Akademie w Wiedniu i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej profesorem był m. in. Wojciech Weiss. Zajmowała się malarstwem sztalugowym, a także rysunkiem, kolażem i poezją. W jej twórczości można dostrzec wpływ J. Miro i surrealizmu. Artystka była związana ze środowiskiem „Grupy Krakowskiej”, uczestniczyła w przygotowaniach spektaklów Teatru Cricot, aktywnie działała również w środowisku powojennej awangardy artystycznej. II wojna światowa zastała ją we Lwowie. Artystka przebywała w tamtejszym getcie, z którego szczęśliwie udało jej się uciec. Wyrazem jej buntu wobec realizmu socjalistycznego było zaprzestanie działalności artystycznej od 1946 do 1951 roku. Artystka, według Słownika Malarzy Polskich: „korzysta z poetyki surrealizmu, tworzy nierzeczywiste, aluzyjne kompozycje. Swobodnie kojarzy wątki realne z wyobrażonymi; wprowadza formy rozpoznawalne […], jak i całkowicie abstrakcyjne”. Jej twórczość ma charakter bardzo osobisty, często nawiązujący do sfery onirycznej czy fantazji. Rosenstein uczestniczyła m. in. w Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (lata 1948-49), wystawie „Dziewięciu” (1955 rok, obok Maziarskiej, Kantora czy Jaremy), Festiwalach Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1962-1988), także w ekspozycjach w Galeriach Krzysztofory czy Krzywe Koło. Jej działalność artystyczna została wyróżniona Nagrodą Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida i Nagrodą im. J. Cybisa. Artystka była żoną Artura Sandauera.