Picasso Pablo (1881-1973) "Kobiety"

  • 5 900 zł

  • sygnatura: sygn. i dat. z płyty, oznaczenie edycji (ołówkiem) p. d.: "Picasso 286/500 / 7 I 43"
  • Technika: litografia/papier
  • Wymiar: 38,6 x 50,8 cm w św. p-p.

Grafika pochodzi z teki: Hélène Parmelin „Picasso. La Flûte Double.16 Dessins, Aquarelles Lavis”, Saint-Paul-de-Vence, 1967 r.

Biografia: Picasso Pablo (1881-1973)

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze, zmarł w  Mougins 8 kwietnia 1973 roku.

Niezwykła osobowość Pabla Picasso i jego awangardowa twórczość na stałe zapisały się historii sztuki współczesnej. Był jednym z twórców kubizmu. W swoim malarstwie odwoływał się przykładowo do Paula Cézanne'a i sztuki afrykańskiej. W początkach swojej twórczości również do symbolizmu i neoimpresjonizmu. Tematem obrazów, w zależności od okresu twórczego, czynił ludzi ubogich, postaci cyrkowe, stosował charakterystyczną dla kubizmu geometryzację i uproszczenie form. Artysta nie stronił od tematów politycznych. Jedno z najsłynniejszych dzieł Picassa „Guernica”, nawiązywało do zniszczenia tego baskijskiego miasta przez niemieckie lotnictwo (artysta należał do Francuskiej Partii Komunistycznej, był zwolennikiem ruchów lewicowych i pokojowych). Picasso uczył się w Hiszpanii i Francji. W 1907 roku powstały słynne „Panny z Avignon” – przykład poszukiwań artysty w zakresie estetyki kubizmu.