Picasso Pablo (1881-1973) "Kąpiąca się" - poz. katalogowa 40

  • Cena wywoławcza: 6 000 zł
  • Estymacja:

litografia barwna, papier; 25,6 x 20,6 cm;

sygn. p. d.: picasso;

pieczęć l. d.: Galerie Beyeler Paris

Estymacja 8 000 - 12 000

Proweniencja:

Graficzna wersja znanego obrazu olejnego namalowanego na przełomie 1908 i 1909 roku. W sposobie namalowania kobiecego ciała wyraźnie widać cechy kubizmu. Uproszczenie elementów, ich bryłowatość, analizowanie fragmentów ciała jako odrębnych płaszczyzn czy wielość perspektywy - tak jak w oferowanej pracy - na początku XX wieku stanowiło przełom w myśleniu o kompozycji dzieła sztuki. Praca posiada sygnaturę artysty oraz pieczęć znanej paryskiej galerii Ernsta Beyelera. Marszand zajmował się malarstwem niemieckim, francuskim (także ekspresjonistami takimi jak Edvard Munch) i grafiką (przykładowo twórczością Honoré Daumiera i Henri de Toulouse-Lautreca). Jego bogata kolekcja sztuki modernistycznej stała się podstawą prywatnego muzeum prowadzonego przez Fundację Beyeler.

Biografia: Picasso Pablo (1881-1973)

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze, zmarł w  Mougins 8 kwietnia 1973 roku.

Niezwykła osobowość Pabla Picasso i jego awangardowa twórczość na stałe zapisały się historii sztuki współczesnej. Był jednym z twórców kubizmu. W swoim malarstwie odwoływał się przykładowo do Paula Cézanne'a i sztuki afrykańskiej. W początkach swojej twórczości również do symbolizmu i neoimpresjonizmu. Tematem obrazów, w zależności od okresu twórczego, czynił ludzi ubogich, postaci cyrkowe, stosował charakterystyczną dla kubizmu geometryzację i uproszczenie form. Artysta nie stronił od tematów politycznych. Jedno z najsłynniejszych dzieł Picassa „Guernica”, nawiązywało do zniszczenia tego baskijskiego miasta przez niemieckie lotnictwo (artysta należał do Francuskiej Partii Komunistycznej, był zwolennikiem ruchów lewicowych i pokojowych). Picasso uczył się w Hiszpanii i Francji. W 1907 roku powstały słynne „Panny z Avignon” – przykład poszukiwań artysty w zakresie estetyki kubizmu.