Okuń Edward (1872-1945) "Pejzaż" - poz. katalogowa 24

  • Cena wywoławcza: 8 000 zł
  • Estymacja: 16 000 - 20 000
  • sygnatura: sygn. p. d.: "E OKUŃ" (litera E wpisana w O)
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 18,2 x 23 cm w świetle ramy

na odwrocie napis: "No 58" oraz nalepka galeryjna

Literatura: Małgorzata Biernacka „Literatura - Symbol - Natura. Twórczość Edwarda Okunia wobec Młodej Polski i symbolizmu europejskiego”,  IS PAN, Warszawa, 2004.

Kompozycje przedstawiciela modernizmu i nurtu secesyjnego, odwoływały się często do tematyki symboliczno-baśniowej. Charakterystycznie prowadzone linie i zestawienia kolorów, a także działalność ilustracyjna artysty (współpraca z warszawską „Chimerą”), pozwalają umieścić twórczość Okunia w kręgu najbardziej rozpoznawalnych twórców tamtego czasu. Wśród jego pejzaży znaleźć można widoki miejskie (przykładowo włoskie) czy uchwycone fragmenty natury.