Neuman Shalom Tomas (ur. 1947) "Marcos – z serii: Ameryka" - poz. katalogowa 53

  • Cena wywoławcza: 18 000 zł
  • Estymacja: 28 000 – 35 000
  • Datowanie: 2011 r.
  • Technika: akryl, sklejka, detektor ruchu, mp3, znalezione przedmioty
  • Wymiar: 55,5 x 52,1 x 10,5 cm

- sygnowany

- napis i datowanie: MARCOS / series #3 / 2011;

- tabliczka z opisem pracy

Literatura: „Talking at you – Promlouvánĭ. The Fusion art. Of Shalom Tomas Neuman”, Narodowa Galeria, Praga, 2011, il. barwna.

Urodzony w Pradze, mieszkający w Stanach Zjednoczonych artysta, prezentował swoje prace niemal na całym świecie. Wśród instytucji posiadających obiekty Neumana znajdują się tak prestiżowe placówki jak Galeria Narodowa w Pradze, Museum of Modern Art, Carnegie Institute (Pittsburgh, Stany Zjednoczone), czy Museum of Modern Art (Nicea, Francja). Swoją twórczość określa jako „fusion art”. Łączy obraz, dźwięk, przedmioty codziennego użytku, konstruując obiekty odwołujące się do estetyki kiczu. Z wyrzuconych, niepotrzebnych przedmiotów buduje kompozycje skłaniające odbiorcę do nowych interpretacji. Artysta odnosi się do zjawiska konsumpcjonizmu w zabawnej, lekkiej formie. Zaskakujące portrety Neumana, wymykają się utartym schematom myślenia. Eklektyczne, przejaskrawione stanowią jedną z wizji człowieka ponowoczesnego.