Mroczkowski Aleksander (1850-1927) "Pejzaż"

  • 7 000 zł

  • sygnatura: sygn. p. d.: "A. Mroczkowski."
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 14,5 x 22,6 cm

na odwrocie napis piórem (częściowo czytelny): "Zakupiony w roku 1919 od prof. …/ Kraków 21/6. 1919/ …"

Urokliwy, niewielkich rozmiarów pejzaż wyłamuje się ze sztampowych motywów krajobrazowych utalentowanego artysty. Mroczkowski, który należał do grona polskich „monachijczyków” – studentów Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, upodobał sobie szczególnie pejzaże górskie. Uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych tworzył kompozycje z realizmem oddające różnorodność krajobrazu. Prezentowane dzieło z mocno zaakcentowaną plamą słońca i odcieniami zieleni, wpisuje się w stimmungowe prace popularne dla szkoły monachijskiej.