Mitoraj Igor (1944-2014) "Twarz"

  • 4 000 zł

  • Datowanie: 1977 r.
  • sygnatura: sygn. p. d.: "IGOR MITORAJ"
  • Technika: stop srebra patynowany, drewniany postument
  • Wymiar: wys. bez podstawy: 6,3 cm, wys. z podstawą: 10,5 cm

z tyłu wycisk odlewni: "Bonne Année | 1977 | Bouiller | CHRISTOFLE | FRANCE"

Biografia: Mitoraj Igor (1944-2014)

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 roku w miejscowości Oederan w Niemczech, zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu.

Igor Mitoraj był jednym z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy, twórcą charakterystycznych głów i torsów, nawiązujących do tradycji antyku. Był uczniem liceum plastycznego w Bielsku-Białej, następnie studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych m. in. u boku Tadeusza Kantora. Swoją wiedzę uzupełniał w Ecole Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. Początkowo zajmował się grafiką i malarstwem. Od lat 70-tych głównie rzeźbą, tworzoną w kamieniu i brązie. Inspiracje czerpał m. in. z mitologii i historii starożytnego Rzymu i Grecji. Jego pierwsze prace rzeźbiarskie powstały w Pietrasanta, we Włoszech, gdzie przebywał przygotowując się do wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu. Do jego dzieł zaliczają się zarówno prace monumentalne jak i kameralne. Rzeźby Mitoraja znajdują się w ważnych miejscach europejskich i światowych miast, w tym w Japonii, Francji czy Włoszech.. Typowe dla rzeźb Mitoraja są usta, którym artysta nadawał własny kształt. Artysta został wyróżniony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.