Mitoraj Igor (1944-2014) "Perseusz"

  • 0 zł

  • sygnatura: sygn. u dołu po prawej stronie: "MITORAJ"
  • Technika: brąz patynowany, podstawa kamienna
  • Wymiar: wys. bez podstawy: 38 cm, wys. z podstawą: 48 cm

na odwrocie oznaczenie edycji: "D 313/1000 HC"

Klasyczne piękno rzeźb Igora Mitoraja ma swoje źródło w inspiracjach kulturą i mitologią Greków i Rzymian. Popiersia, głowy, maski często o monumentalnych wymiarach, zdają się być wprost wyjęte z czasów antycznych. Współczesne reinterpretacje ówczesnego kanonu, naznaczone są specyficznym autorskim rysem. Piękno przedstawiane przez Mitoraja nie jest idealne. Świadomie wprowadzane pęknięcia czy uszkodzenia, zwracają uwagę na kruchość ideału i jego pozorność w rzeczywistym świecie. Rzeźby z popiersiem greckiego herosa Perseusza, zaliczają się do znaczących motywów w jego twórczości. Prezentowana praca jest typowym przykładem stylu artysty.

Biografia: Mitoraj Igor (1944-2014)

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 roku w miejscowości Oederan w Niemczech, zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu.

Igor Mitoraj był jednym z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy, twórcą charakterystycznych głów i torsów, nawiązujących do tradycji antyku. Był uczniem liceum plastycznego w Bielsku-Białej, następnie studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych m. in. u boku Tadeusza Kantora. Swoją wiedzę uzupełniał w Ecole Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. Początkowo zajmował się grafiką i malarstwem. Od lat 70-tych głównie rzeźbą, tworzoną w kamieniu i brązie. Inspiracje czerpał m. in. z mitologii i historii starożytnego Rzymu i Grecji. Jego pierwsze prace rzeźbiarskie powstały w Pietrasanta, we Włoszech, gdzie przebywał przygotowując się do wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu. Do jego dzieł zaliczają się zarówno prace monumentalne jak i kameralne. Rzeźby Mitoraja znajdują się w ważnych miejscach europejskich i światowych miast, w tym w Japonii, Francji czy Włoszech.. Typowe dla rzeźb Mitoraja są usta, którym artysta nadawał własny kształt. Artysta został wyróżniony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.