Miró Joan (1893-1983) "Mars"

  • 3 450 zł

  • sygnatura: sygn. z płyty l. d.: "miró"
  • Technika: litografia barwna/papier
  • Wymiar: 34,7 x 25,7 cm w św. p-p.

na odwrocie: "JoanMiró / Mars 1938 / l' été."

Biografia: Miro Joan (1893-1983)

Joan Miro przyszedł na świat 20 kwietnia 1893 roku w Barcelonie, zmarł w Palma de Mallorca 25 grudnia 1983 roku.

Joan Miro - surrealista, doskonały grafik, rzeźbiarz. Artysta czerpał w swojej twórczości z dadaizmu, kubizmu, fowizmu czy abstrakcji. Pozostaje jednym z najciekawszych artystów współczesnych. Jak młody człowiek uczył się w szkole biznesowej i jednocześnie pogłębiał swoje zainteresowania sztuką. Początkowo pracował jako urzędnik, jednak w wyniku załamania nerwowego, postanowił poświęcić się malarstwu. Kontynuował studia w Francesc Gali Escola d'Art w Barcelonie. Pierwsza indywidualna wystawa Joan Miro miała miejsce w 1918 roku w rodzinnym mieście. Po wyjeździe do Paryża w 1920 roku artysta poznał Picassa. Uczestniczył w działaniach ruchu dadaistycznego. W 1924 roku malarz dołączył do surrealistów (brał udział w pierwszej wystawie tej grupy w Galerie Pierre). Miro tworzył również kolaże, ceramikę. W 1958 artysta otrzymał Międzynarodową Nagrodę Guggenheima dla murali dla budynku UNESCO w Paryżu. Wystawy Miro miały miejsce m. in. w paryskich Musée National d'Art Moderne i Grand Palais.