Menkes Zygmunt Józef (Sigmund, Sigmond) (1896-1986) "Martwa natura"

  • 71 000 zł

  • sygnatura: sygn. p. d.: "Menkes"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 78,7 x 61 cm

na krośnie fragment nalepki oraz pieczątki: "31 ?ARP-PROOF-TREATED / ANCO, Inc. / GLENDALE. L L"

Intensywność koloru oraz pełne ekspresji malarstwo tworzą charakterystyczny styl widoczny w obrazie „Martwa natura”. Menkes, jeden z najważniejszych reprezentantów II generacji École de Paris, początkowo inspirował się fowizmem i twórczością Henri Matisse'a, następnie ekspresjonizmem Chaima Soutina. Językiem jego artystycznego wyrazu stał się jednak nurt kolorystyczny (należał do ugrupowań hołdujących tej orientacji: Zwornika i Nowej Generacji). Korzenie żydowskie artysty znalazły odzwierciedlenie w tematyce malarskiej: scenach religijnych, wizerunkach rabinów czy z życia Żydów. Istotnymi motywami w malarstwie Menkesa były również martwe natury, kompozycje figuralne, akty czy pejzaże. Wysmakowana, dynamiczna kompozycja, o rozbudowanym układzie linii i efekcie iluzorycznej głębi, nadają jej dekoracyjności. Elementy fakturowe podkreślają zachwycającą soczystość barw. Martwe natury przy oknie, widoki wnętrz były często zapisem z pracowni artysty w Riverdale pod Nowym Jorkiem (do Stanów Zjednoczonych wyjechał w 1935 roku).