Menkes Zygmunt Józef (1896- 1986) "W ogrodzie"

  • 90 000 zł

olej, płótno; 56 x 69 cm;

sygn. p. d.: Menkes

Proweniencja:

- zakup dom aukcyjny Christie’s (1999 r.)

- kolekcja prywatna, Kraków

Dekoracyjny, przepełniony światłem i soczystym kolorem obraz znakomitego malarza związanego ze środowiskiem École de Paris. Tematyka pejzażowa w twórczości artysty nawiązywała często do krajobrazów z południa Francji czy widoków Morza Śródziemnego. Ekspresyjne kompozycje malarza wyrażają niezwykłe wyczulenie na barwę i swobodę w stosowaniu tonacji kolorystycznych. W jego twórczości odnaleźć można inspiracje malarstwem Soutine’a, Chagalla czy Matisse’a.