Makowski Zbigniew (1930-2019) "W ogrodzie zamkniętym"

  • 17 200 zł

  • Datowanie: 1962
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "Zbigniew Makowski Paris 1962."
  • Technika: tusz lawowany, technika własna / papier
  • Wymiar: 47 x 60,8 cm w św. p-p.

Proweniencja:

Recenzenci twórczości Zbigniewa Makowskiego zwracają uwagę z jednej strony na poetyckość i symbolikę mocno zakorzenioną w bliskich surrealizmowi wizjach malarskich, z drugiej - na uporządkowanie, rytm  i precyzję, za pomocą których tworzona jest struktura obrazów. Te fascynujące połączenia skutkują wieloznacznością interpretacji i swego rodzaju interdyscyplinarnością przekazu. Malarstwo artysty w naturalny sposób odzwierciedlało jego bogate zainteresowania poezją, rysunkiem i projektowaniem książek.

Na oferowaną pracę składa się charakterystyczne zestawienie geometrii, liryki i uproszczonych znaków przypominających tajemnicze hieroglify. Powstała podczas pobytu artysty w Paryżu na początku lat 60. W tym czasie nawiązał kontakt z André Bretonem (znanym francuskim pisarzem i teoretykiem surrealizmu) i ugrupowaniem Phases. W 1962 roku odbyła się także indywidualna wystawa prac malarza w Cepelia Gallery w Nowym Jorku.