Libera Zbigniew (ur. 1959) "Porażka w przełaju, z cyklu: Pozytywy" - poz. katalogowa 14

  • Cena wywoławcza: 0 zł
  • Estymacja: 5 000 - 9 000
  • Datowanie: 2004 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. na odwrocie: "Zbigniew Libera / porażka w przełaju ap 1 / 2004"
  • Technika: fotografia barwna
  • Wymiar: ok. 16,4 x 23,5 cm

LICYTUJ TERAZ

Inspiracją fotografii „Porażka w przełaju” było zdjęcie radzieckiego fotografa Dmitri Baltermansa z 1942 roku, na którym widoczne są spod śniegu ciała zamordowanych przez Niemców na Krymie. Zdjęcie Libery przedstawia opadłych z sił, leżących w błocie biegaczy, nad którymi stoją zatroskani kibice.

Cykl „Pozytywy”, do których należy oferowana praca, to współczesne inscenizacje scen utrwalonych na fotografiach, znanych w Polsce i na całym świecie, jednak odwróconych w wymowie i zmanipulowanych.

Zamiarem artysty było bezwzględne poruszenie światowej publiczności i zmuszenie do refleksji nad mechanizmami środków przekazu korzystających z fotografii, która zdaje się nie podlegać manipulacji i sprawia wrażenie czystego zapisu rzeczywistości. Może jednak pozorna rzeczywistość jest żartem, a głównym elementem kompozycji jest subiektywność?

Wszystkie zdjęcia „Pozytywów” powstały na bazie aranżowanych, żywych obrazów, w których artysta z pomocą statystów odtworzył w możliwie dokładny sposób kadry z dramatycznych wydarzeń. Struktura kompozycyjna jest zachowana, jednak wymowa została kompletnie odwrócona. Libera wybrał te zdjęcia z własnej pamięci, by przeprowadzić kolejną śmiałą grę z widzem.

Od mediów oczekujemy prawdy informacji. Dziś sztuka zajmuje się często odkłamywaniem     i demaskowaniem, a paradoksalnie nie potrafi dać jednego prawdziwego obrazu. „Pozytywy” są swoistym dowodem niewiary artysty w możliwość dokumentalnego zapisu. Są przykładem sztuki, która „odtwarza swoje własne zanikanie”.