Lenica Alfred (1899-1977) "Abstrakcja barwna" - poz. katalogowa 24

  • Cena wywoławcza: 19 000 zł
  • Estymacja:

olej, płótno; 34 x 46,2 cm;

sygn. p. d.: lenica

Estymacja 25 000 - 30 000

Proweniencja:

- ze spuścizny po artyście

- kolekcja prywatna, Warszawa (od 2000 r.)

Żywioł koloru oraz abstrakcyjna, dynamiczna forma wpisują się w typową malarską konwencję Alfreda Lenicy. Zachwyca umiejętność łączenia barw i spontaniczność tworzenia, która uderza z płócien artysty. W indywidualnym stylu malarza dostrzega się nawiązania do techniki dekalkomanii. Lenica czerpał z osiągnięć kubizmu, surrealizmu, taszyzmu, malarstwa informel, aktywnie uczestnicząc w rozwoju powojennej sztuki polskiej. W malarstwie widział podobieństwo do muzyki (studiował w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu), a jednocześnie narzędzie służące do wyrażania emocji i przeżyć. O uznaniu i popularności artysty świadczy obecność jego dzieł w wielu kolekcjach muzealnych (np. Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Warszawie), a także zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.