Krcha Emil (1894-1972) "Krzemieniec. Góra Bony"

  • 3 100 zł

  • sygnatura: sygn. p. d.: "Emil Krcha"
  • Technika: technika mieszana, akwarela, gwasz, papier
  • Wymiar: 48 x 39 cm w św. p-p.

Proweniencja:

Malownicze ujęcie na słynną Górę Bony w Krzemieńcu. To miasto na Wołyniu znacząco zapisało się w biografii artysty. Prowadził tam zajęcia w ramach Rysunkowego Ogniska Wakacyjnego, wystawiał obrazy, nauczał w miejscowym liceum i aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta. W latach 30. XX wieku Krzemieniec pretendował do miana kolonii artystycznej. Miasto stawiało na artystów i swój kulturalny rozwój.

Biografia: Krcha Emil (1894-1972)

Emil Krcha przyszedł na świat w 1894 roku w Kałuszu, zmarł w roku 1972 w Krakowie.

Emil Krcha zasłynął jako malarz-kolorysta i jeden z założycieli krakowskiego Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik”. Studia artystyczne podjął na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u takich profesorów, jak Teodor Axentowicz, Stanisław Kamocki czy Ignacy Pieńkowski. Podróżował do Francji, Belgii i Holandii, gdzie również uzupełniał swoja wiedzę i doskonalił umiejętności. Tworzył pejzaże, martwe natury utrzymane w ciepłych tonacjach, sceny rodzajowe. Na jego działalność artystyczną oddziaływały m. in. wpływy flamandzko-holenderskie, twórczość ludowa czy gotyk. Jednocześnie Krcha był malarzem-indywidualistą (np. w kolorystyce jego obrazów charakterystyczne były barwy brunatno-czerwono-zielone z akcentami czerwieni i bieli, które były odstępstwem od malarstwa postimpresjonistycznego, dominującego w tym okresie wśród malarzy-kolorystów). W swoich obrazach często naśladował malarstwo ludowe, stosował uproszczone formy, zniekształcał świat przedstawiony. II wojna światowa odcisnęła piętno na obrazach artysty. Zaczęły pojawiać się w nich marionetki oraz sceny bitew i pobojowisk. Pierwsza indywidualna wystawa malarza odbyła się w 1931 roku w Galerii Zborowskiego w Paryżu. Artysta wystawiał swoje prace we Lwowie, Krakowie i Warszawie. Warto pamiętać, że Emil Krcha wspólnie z Eugeniuszem Geppertem i innymi artystami był założycielem wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych, w której następnie wykładał (jako pedagog pracował również na ASP w Krakowie).