Kossak Wojciech (1856-1942) "Spotkanie z gęsiarką" - poz. katalogowa 4

  • Cena wywoławcza: 35 000 zł
  • Estymacja: 45 000 - 60 000
  • Datowanie: 1929 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. l. d.: "Wojciech Kossak / 1929"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 70 x 94 cm

- orzeczenie prof. dra Feliksa Kopery (dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie) i dra Kazimierza Buczkowskiego z 1945 roku potwierdzające autentyczność pracy;

- kartka z oznaczeniem: "0611/2011 / Kossak Wojciech / Spotkanie z gęsiarką / centrala Re-11"

Olszański K., Wojciech Kossak, wyd. 3, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1982.

Obraz z okresu międzywojennego, o dużym formacie i rozpoznawalnym dla kolekcjonerów twórczości Wojciecha Kossaka motywie żołnierskim. Praca dodatkowo posiada orzeczenie autentyczności dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dra Feliksa Kopery i dra Kazimierza Buczkowskiego. Scena rodzajowa o lekkiej tematyce, przedstawiona z malarskim kunsztem, powstała w okresie kiedy artysta wielokrotnie wyjeżdżał zarobkowo do Stanów Zjednoczonych. Popularność Kossaka za oceanem świadczyła o szerokim uznaniu i sympatii jakimi cieszyło się jego malarstwo.

Biografia: Kossak Wojciech (1856-1942)

Wojciech Kossak jest znany przede wszystkim jako malarz-batalista oraz przedstawiciel nurtu historycznego w malarstwie.

 Wywodził Wojciech Kossaksię z uzdolnionej artystycznie rodziny (jego ojciec, a później syn również byli malarzami). Początkowo rysunku uczył go ojciec, Juliusz. Potem poszerzał swoją wiedzę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (m. in. u Władysława Łuszczkiewicza), Akademii monachijskiej i w Paryżu w École des Beaux-Arts u Léona Bonnata i Aleksandra Cabanela. Wojciech Kossak tworzył sceny batalistyczne, historyczne oraz rodzajowe. Głównym tematem jego obrazów było wojsko oraz odwaga i poświęcenie polskiego żołnierza (wydarzenia z powstania listopadowego, walki Legionów w czasie I wojny światowej, postacie polskich wodzów czy wizje historiozoficzne). W czasach zaborów (i później) malarstwo to miało wzmacniać patriotyczne uczucia narodu. Ważnym elementem jego malarstwa były także portrety. Był miłośnikiem koni, stąd bardzo często w obrazach pojawiają się ich wizerunki. Artysta przez kilka lat pracował dla cesarza Wilhelma II, uwieczniając przedstawicieli sfery wyższej i tworząc sceny batalistyczne. Istotnym artystycznym dokonaniem Kossaka był udział w powstaniu panoram: „Przejście Napoleona I przez Berezynę w 1812 r.” (która odniosła duży sukces i wystawiana była m. in. w Berlinie, Warszawie i Moskwie), „Racławice”, „Bitwa pod piramidami”. Malarstwo Kossaka charakteryzowało się doskonałym warsztatem, realistyczną konwencją obrazowania, dopracowanym przedstawianiem wielkich scen bitewnych i wojsk w wykreowanym pejzażu. Przedstawiał także fragmenty z dziejów armii austriackiej i pruskiej. Kolejnym wątkiem w jego twórczości były sceny myśliwskie, rodzajowe (np. postaci żołnierzy i dziewcząt), autoportrety. Artysta wiele podróżował (Hiszpania, Egipt). Kilkakrotnie wyjeżdżał również do Stanów Zjednoczonych, gdzie słynął jako znakomity portrecista (zwiedził niemal całe Stany wykonując wizerunki gwiazd filmowych, polityków czy farmerów). W uznaniu zasług i w celu promocji sztuki malarza, powołano przez amerykańską Polonię stowarzyszenie „The Kossak Art Society”. Malarz był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, a także członkiem i współzałożycielem grupy Zero. Pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Kossak był również żołnierzem Wojska Polskiego (służył jako major 3. pułku ułanów). Artysta działał jako ilustrator czasopism: „Kłos”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Biesiada literacka”, „Świat”. Malarz aktywnie uczestniczył w wystawach artystycznych w Polsce i poza jej granicami, m. in. w TPSP, Powszechnym Związku Artystów Polskich, wystawach Niezależnych, salonie A. Krywulta, S. Kulikowskiego oraz w takich miastach, jak: Lublin, Poznań, Kraków, Łódź. Za granicą jego prace pokazywano w Paryżu, Wiedniu, Londynie, Rzymie czy Buffalo. Działalność artystyczna Kossaka została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności, złotym medalem na międzynarodowej wystawie sztuki w Berlinie (1899), francuską Legią Honorową (1901), a także Krzyżem Komandorskim Orderu Polski Odrodzonej.