Kochanowski Mikołaj (1916-1987) "Obiekt przestrzenny"

  • 5 500 zł

  • sygnatura: sygn. na odwrocie: "MIKOŁAJ / KOCHANOWSKI"
  • Technika: olej, technika mieszana, drewno/płótno
  • Wymiar: 35 x 29,2 cm

Prezentowana monochromatyczna kompozycja nawiązuje do eksperymentów malarskich artysty rozpoczętych w I poł. lat 60. Geometryczne, strukturalne formy, malarstwo materii, reliefowe obiekty stały się wizualnym efektem artystycznych przemian dojrzałego artysty. Wcześniej Mikołaj Kochanowski tworzył w nurcie koloryzmu. Dzieła nieco zapomnianego dziś twórcy, współpracownika Tadeusza Kantora, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, wieloletniego wykładowcy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, bez wątpienia zaliczyć można do ważnych, awangardowych obiektów powojennej sztuki polskiej.