Katz (zw. Mané-Katz) Emmanuel (1894-1962) "Macierzyństwo"

  • 35 500 zł

  • sygnatura: sygn. i dat. p. g.: "Mane -Katz ?4"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 46 x 53,5 cm

na odwrocie

- nalepki galeryjne?;

- oznaczenia: "E. P. 18 / 7";

- pieczęć (częściowo czytelna);

- napisy ołówkiem (częściowo czytelne): "1402 … 5 no gold…";

- na blejtramie oznaczenie firmy ramiarskiej Anco Bilt z Nowego Yorku

Malarstwo Emmanuela Katza – żydowskiego artysty  związanego z kręgiem École de Paris, obecne jest w zbiorach muzealnych w Hajfie, Muzeum Glitzensteina w Safedzie, Muzeum Żydowskim Gaon w Wilnie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Muzeum Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu. W obrazach artysty dominowała tematyka judaistyczna (życie codzienne Żydów, sceny z getta). Mané-Katz malował również pejzaże i portrety o charakterystycznej, wydłużonej sylwetce. Kompozycja symboliczna „Macierzyństwo” wyróżnia się szerokimi pociągnięciami pędzla oraz sposobem przedstawienia postaci. Pozbawione indywidualnych cech podkreślają wymiar metaforyczny obrazu.