Karpiński Alfons (1875-1961) "Żółte róże o zmroku" - poz. katalogowa 3

  • Cena wywoławcza: 12 000 zł
  • Estymacja: 24 000 - 30 000
  • Datowanie: 1921 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. l. d.: "a.karpiński / 1921"
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 33 x 47 cm w św. p-p.

- naklejka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1949 roku z opisem pracy i podpisem autora: "Autor a.karpiński 1949 / Tytuł dzieła Studium kwiatów / Rodzaj dzieła ol. Cena / Podpis autora a.karpiński";

- nalepka z napisem: "WK…siński / - Róże w zmroku - / wł. pr.";

- napis ołówkiem: "Róże – żółte – „o zmroku” r. p. 1921 – Luty / mal – a.karpiński";

- litera: "F" [w kółku];

- oznaczenia ze skrótem: "TPSP" [w kwadracie];

- liczba: "48.5"

Biografia: Karpiński Alfons (1875-1961)

Alfons Karpiński urodził się w 1875 roku w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli), zmarł w 1961 roku w Krakowie.

Alfons KAlfons Karpińskiarpiński był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego nauczycielami byli m. in. Florian Cynk, Izydor Jabłoński, Władysław  Łuszczkiewicz czy Leon Wyczółkowski. Kształcił się także w Monachium, Wiedniu i Paryżu. W twórczości Karpińskiego pojawia się głównie portret  kobiecy, utrzymany w pastelowych barwach i gładkiej fakturze, który przyniósł mu dużą popularność. W swoich obrazach uwieczniał także martwe  natury z kwiatami, wizerunki psów i kotów, pejzaże, sceny z podkrakowskiej wsi. Był grafikiem i ilustratorem, projektował dekoracje do występów  kabaretowych. Karpiński związany był z Krakowem i środowiskiem „Zielonego Balonika”. Należał do Grupy Zero, Towarzystwa Artystów Polskich  „Sztuka”, wiedeńskiego stowarzyszenia „Secesja” czy Grupy Zachęta. Jego prace wystawiano na licznych pokazach w kraju i za granicą. Odbył podróże  do Włoch i Londynu. Talent artysty był wielokrotnie dostrzegany i nagradzany (otrzymał choćby złoty medal za całokształt twórczości na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w roku 1929). Karpiński w okresie I wojny światowej odbył służbę w armii austriackiej.

>> Zobacz prace Alfonsa Karpińskiego na I Salonie Wiosennym, 1914 r. <<