Karpiński Alfons (1875-1961) "Białe róże z porcelaną" - poz. katalogowa 4

  • Cena wywoławcza: 12 000 zł
  • Estymacja: 24 000 - 30 000
  • sygnatura: sygn. prawy bok: "a.karpiński."
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 51 x 70,9 cm

oznaczenia na blejtramie: "2086"

Biografia: Karpiński Alfons (1875-1961)

Alfons Karpiński urodził się w 1875 roku w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli), zmarł w 1961 roku w Krakowie.

Alfons KAlfons Karpińskiarpiński był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego nauczycielami byli m. in. Florian Cynk, Izydor Jabłoński, Władysław  Łuszczkiewicz czy Leon Wyczółkowski. Kształcił się także w Monachium, Wiedniu i Paryżu. W twórczości Karpińskiego pojawia się głównie portret  kobiecy, utrzymany w pastelowych barwach i gładkiej fakturze, który przyniósł mu dużą popularność. W swoich obrazach uwieczniał także martwe  natury z kwiatami, wizerunki psów i kotów, pejzaże, sceny z podkrakowskiej wsi. Był grafikiem i ilustratorem, projektował dekoracje do występów  kabaretowych. Karpiński związany był z Krakowem i środowiskiem „Zielonego Balonika”. Należał do Grupy Zero, Towarzystwa Artystów Polskich  „Sztuka”, wiedeńskiego stowarzyszenia „Secesja” czy Grupy Zachęta. Jego prace wystawiano na licznych pokazach w kraju i za granicą. Odbył podróże  do Włoch i Londynu. Talent artysty był wielokrotnie dostrzegany i nagradzany (otrzymał choćby złoty medal za całokształt twórczości na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w roku 1929). Karpiński w okresie I wojny światowej odbył służbę w armii austriackiej.

>> Zobacz prace Alfonsa Karpińskiego na I Salonie Wiosennym, 1914 r. <<