Kanelba Rajmund (Kanelbaum) (1897-1960) "Dziewczynka z melonem"

  • 28 300 zł

  • sygnatura: sygn. p. g.: "kanelba"
  • Technika: olej/płótno naklejone na tekturę
  • Wymiar: 50 x 37,7 cm w świetle ramy

- napis: "girl with melon / by / KANELBA";

- nalepka: "N.Y. CIRCULATING LIBRARY OF PAINTINGS / Kanelba # 4 / „girl with melon / …"

Obraz „Dziewczynka z melonem” wpisuje się w charakterystyczną tematykę malarstwa żydowskiego przedstawiciela École de Paris, Rajmunda Kanelby. Studia dzieci z instrumentami muzycznymi, zwierzętami czy owocami szczególnie te z lat 30., nawiązywały do późnego okresu twórczości Tadeusza Makowskiego. Opisywana praca zwraca uwagę szeroką gamą kolorystyczną o nasyconej barwie. Impastowo kładziona farba nadaje kompozycji wyrazistego charakteru. Nostalgiczny wizerunek dziewczynki należy do typowych przedstawień dziecięcych w wykonaniu artysty. Podkreślony został chłodnym odcieniem błękitu, dominującym na płótnie.

Malarz tworzył portrety znanych osobistości (w tym portret królowej Elżbiety II na zamówienie Regiment of the Grenadier Guards w Londynie). Co więcej, jak podaje Bronisław Malinowski, stanowiły one ważne źródło utrzymania podczas pobytu w Londynie i Ameryce. Dzieła Rajmunda Kanelby wzbogacają zbiory m. in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego czy Norton Museum (Floryda, Stany Zjednoczone).