Kamocki Stanisław (1875-1944) "Pod Gubałówką"

  • 26 000 zł

  • sygnatura: sygn. l. d.: "SKamocki"
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 71 x 103 cm

na odwrocie opis autorski: "K" [w półkole] „ZAGRODA GÓRALSKA” / (POD GUBAŁÓWKĄ) (kredką pastelową)

Biografia: Kamocki Stanisław (1875-1944)

Stanisław Kamocki urodził się w 1875 roku w Warszawie, zmarł w Zakopanem w 1944 roku.

Należał do wybitnie uzdolnionych grafików i malarzy (szczególnie nurtu pejzażowego) okresu Młodej Polski oraz lat 20 i 30-tych XX wieku. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem takich artystów, jak Leon Wyczółkowski, Florian Cynk, Jacek Malczewski czy Jan Stanisławski. W latach 1901-1902 pogłębiał swoją wiedzę w Paryżu. Kamockiego (posługiwał się także pseudonimem Stefan Kozłowski) uważa się za jednego z najważniejszych kontynuatorów twórczości Jana Stanisławskiego i jego symbolistycznej formuły malarstwa pejzażowego. Pejzaże artysty przedstawiają widoki Wołynia, Orawy, Spisza, Podola, okolic Krakowa i Zakopanego. W swoich obrazach artysta początkowo podkreśla pewien element krajobrazu: wiejską chałupę czy stogi siana, które mają odzwierciedlać piękno natury. Później motywy krajobrazowe przybierają formę bardziej monumentalną, kształty stają się dynamiczne, a poszczególne elementy krajobrazu bardziej dekoracyjne. W twórczości Kamockiego znaleźć można odwołania do japońskiego drzeworytu (motyw rozłożystego drzewa na pierwszym planie obrazu). Artysta malował także martwe natury, zajmował się grafiką artystyczną (szczególnie litografią) i użytkową, projektował meble i plakaty. Był także twórcą programów kabaretu „Zielony Balonik”. Kamocki zwiedził Włoch, Niemcy czy Szwajcarię, gdzie odwiedzał tamtejsze muzea. Artysta pracował jako pedagog w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet M. Niedzielskiej (kierował także katedrą pejzażu na macierzystej uczelni i zdobył stopień profesora zwyczajnego) i Zakopanem (na Harendzie prowadził kursy malarstwa, a w Państwowej Szkole Góralskiej Sztuki Ludowej objął stanowisko profesora).  Wykładał także w czasie II wojny światowej w Städtische Handwerker- und Kunstgewerbeschule. Stanisław Kamocki podczas I wojny światowej pełnił służbę wojskową w I Brygadzie Legionów Polskich. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" (od 1906 r.), Polskiej Sztuki Stosowanej, Sztuki Podhalańskiej, Sztuki Rodzimej, jak również należał do Vereinigung Bildender Künstler Österreichs-Wiener Secession. Malarz regularnie uczestniczył w działalności wystawienniczej „Sztuki” w Berlinie, Wenecji i Wiedniu. Swoje prace prezentował także w Nowym Jorku, Brukseli czy Pittsburgu na wystawach zbiorowych polskiej sztuki, a indywidualnie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.