Kaczor-Batowski Stanisław (1866-1946) "Pejzaż z Cannero"

  • 2 950 zł

  • Datowanie: 1926 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. l. d.: "S. Batowski 1926. Cannero."
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 48 x 68,4 cm w świetle ramy

Biografia: Kaczor Batowski Stanisław (1866-1946)

Stanisław Kaczor Batowski urodził się w 1866 roku we Lwowie, zmarł w 1946 roku w tym samym mieście.

Kaczor Batowski Stanisław (1866-1946)Stanisław Kaczor Batowski studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka w latach 1883-1885. Swoją wiedzę uzupełniał także w akademii wiedeńskiej i monachijskiej. Batowski zasłynął jako malarz batalista i autor takich obrazów jak: „Atak husarii pod Chocimiem”, „Pułaski pod Savannach” czy „Bitwa pod Zadwórzem”. Tworzył także pejzaże, portrety i obrazy religijne. Swój talent ujawnił w ilustratorstwie (jest autorem m. in. ilustracji do utworów Sienkiewicza, Orzeszkowej i Słowackiego) oraz projektowaniu witraży (np. do katedry łacińskiej we Lwowie). Zajmował się malarstwem ściennym (wykonał dekoracje foyer Teatru Miejskiego we Lwowie). Był silnie związany z rodzinnym Lwowem, gdzie założył własną szkołę malarstwa i Stowarzyszenie Artystów „Młoda Polska”. Był również członkiem zarządu Związku Artystów Polskich w tym mieście. Batowski wiele podróżował. Odwiedził m. in. Włochy, Hiszpanię, Maroko czy Stany Zjednoczone. Swoje prace wystawiał nie tylko w Polsce (Kraków, Warszawa), ale także w Berlinie, Chicago, Kijowie. Został odznaczony m. in. srebrnym medalem na wystawie krajowej w 1894 roku.