Jaxa-Małachowski Soter (1867-1952) "Rejs"

  • 5 300 zł

  • Datowanie: 1932 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "S Jaxa / 1932"
  • Technika: gwasz/tektura
  • Wymiar: 22,5 x 48,6 cm w świetle ramy

„Wrażliwość malarska Sotera ukształtowała się pod przemożnym wpływem rodzimych pejzaży. Widoki Morza Czarnego i limanów Dniestru, cisze morskie i sztormy, morze obserwowane w ciągu dnia i przy blasku księżyca – to motywy, które pojawiły się już we wczesnych pracach artysty, a w większości znane są z jego późniejszych kompozycji” – pisała Katarzyna Łomnicka. W roku powstania omawianej pracy artysta prezentował swoje obrazy, głównie pejzaże (w tym marynistyczne), na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Biografia: Jaxa-Małachowski Soter (1867-1952)

Soter Jaxa-Małachowski urodził się w miejscowości Wolanów pod Odessą 27 października roku 1867, zmarł w Krakowie 11 czerwca 1952 roku.

SSoter Jaxa-Małachowskioter Jaxa-Małachowski edukację artystyczną rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie, a następnie kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod opieką Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. Był także uczniem Stanisława Grocholskiego w jego Szkole Rysunku i Malarstwa w Monachium. Jaxa zdobył uznanie jako doskonały pejzażysta: malował krajobrazy nadmorskie i tatrzańskie, ale także widoki miejskie, nokturny, niekiedy portrety (najwięcej znajduje się ich we Lwowskiej Galerii Obrazów). Początkowo malował tylko techniką olejną, w latach kolejnych, szczególnie powojennych – także temperą, gwaszem, pastelem, akwarelą. Artysta wielokrotnie podróżował do Włoch (lata 1905, 1925, 1928). Aktywnie uczestniczył w wystawach m. in. w Lublinie, Krakowie czy Lwowie. Wystawy indywidualne Jaxy odbyły się w 1912 roku w Krakowie (w salonie Związku Artystów Polskich), w 1921 roku w krakowskim Domu Artystów, a także w latach: 1932, 1938, 1947. Malarz należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Morskiego w Gdańsku czy Muzeum Miasta Gdyni.