Jaxa-Małachowski Soter (1867-1952) "Nad morzem" - poz. katalogowa 22

  • Cena wywoławcza: 2 500 zł
  • Estymacja: 4 000 - 6 000
  • Datowanie: 1930
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "S Jaxa / 1930"
  • Technika: gwasz / tektura
  • Wymiar: 35,2 x 48,8 cm

Proweniencja:

Artysta znany jest przede wszystkim z motywów marynistycznych, ale w swoim dorobku ma także widoki miejskie, pejzaże górskie, a nawet grafiki. Jaxa-Małachowski pierwszy raz nad Bałtykiem był w 1921 roku. Wcześniej podróżował po Włoszech (np. na wyspę Capri), której zachwycające widoki stawały się tematem jego obrazów. Rok przed namalowaniem kompozycji malarz uczestniczył przykładowo w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Kompozycje marynistyczne zaprezentował m. in. w 1932 roku w ramach wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Biografia: Jaxa-Małachowski Soter (1867-1952)

Soter Jaxa-Małachowski urodził się w miejscowości Wolanów pod Odessą 27 października roku 1867, zmarł w Krakowie 11 czerwca 1952 roku.

SSoter Jaxa-Małachowskioter Jaxa-Małachowski edukację artystyczną rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie, a następnie kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod opieką Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. Był także uczniem Stanisława Grocholskiego w jego Szkole Rysunku i Malarstwa w Monachium. Jaxa zdobył uznanie jako doskonały pejzażysta: malował krajobrazy nadmorskie i tatrzańskie, ale także widoki miejskie, nokturny, niekiedy portrety (najwięcej znajduje się ich we Lwowskiej Galerii Obrazów). Początkowo malował tylko techniką olejną, w latach kolejnych, szczególnie powojennych – także temperą, gwaszem, pastelem, akwarelą. Artysta wielokrotnie podróżował do Włoch (lata 1905, 1925, 1928). Aktywnie uczestniczył w wystawach m. in. w Lublinie, Krakowie czy Lwowie. Wystawy indywidualne Jaxy odbyły się w 1912 roku w Krakowie (w salonie Związku Artystów Polskich), w 1921 roku w krakowskim Domu Artystów, a także w latach: 1932, 1938, 1947. Malarz należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Morskiego w Gdańsku czy Muzeum Miasta Gdyni.