Hofman Wlastimil (1881-1970) "Chłopiec" - poz. katalogowa 19

  • Cena wywoławcza: 1 900 zł
  • Estymacja: 3 000 - 5 000
  • sygnatura: sygn. l. d.: "VH"
  • Technika: olej/tektura
  • Wymiar: 28,5 x 24,8 cm

na odwrocie nalepka czeskiej firmy ramiarskiej

Obraz wystawiany: „Obrazy Wlastimila Hofmana (1881-1970) ze zbiorów czeskich”, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Szklarska Poręba, 22.09.2012 – 31.10.2012

W obrazach urodzonego w Pradze Wlastimila Hofmana, wzorem jednego z nauczycieli – Jacka Malczewskiego, charakterystyczna jest obecność postaci fantastycznych i ich symboliczna wymowa. Wyjątkowy pod tym względem jest prezentowany portret. Surowy w formie, malowany szerokimi plamami koloru, pozbawiony jest wszelkich metaforycznych odniesień. Inicjały „VH” odwołują do okresu, kiedy artysta sygnował swoje prace czeską pisownią imienia i nazwiska. Jak wyjaśniają Dariusz Markowski i Anna Koziczak, po roku 1918 posługiwał się wersją spolszczoną: „Wlastimil Hofmann”. Kolejna zmiana nastąpiła w 1933 roku, kiedy z nazwiska malarz usunął końcową literę „n”.