Gędłek Ludwik (1847-1904) "Konie na puszcie"

  • 65 000 zł

  • sygnatura: sygn. p. d.: "L. Gedłek Wien"
  • Technika: olej/płótno
  • Wymiar: 68,5 x 121 cm

Dekoracyjne, dużych rozmiarów płótno przedstawiające znaną w dorobku artysty sceną rodzajową. Malarz mistrzowsko oddał ruch, a zastosowane szerokie kadrowanie nadało kompozycji przestrzeni. Gędłek specjalizował się w malarstwie rodzajowym, scenach batalistycznych, pejzażach podkrakowskich. Związany był ze środowiskiem wiedeńskim: od 1872 roku uczył się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką Eduarda Peithnera von Lichtenfels i Carla Würzingera. Na stałe mieszkał i tworzył w Wiedniu. Obrazy artysty znajdują się m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Lwowskiej Galerii Obrazów.

Biografia: Gędłek Ludwik (1847-1904)

Ludwik Gędłek urodził się 30 czerwca 1847 roku w Krakowie, zmarł w Wiedniu 15 lutego 1904 roku

Ludwik Gędłek był studentem Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Kontynuował edukację w akademii wiedeńskiej pod opieką Eduarda Peithner von Lichtenfelsa i Carla Würzingera. W obrazach artysty dominowały pejzaże podkrakowskie oraz sceny rodzajowe i batalistyczne z końmi. Posługiwał się techniką olejną. Gedłek wystawiał w Dreźnie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie oraz w Salonie Krywulta. Uczestniczył w ekspozycji „Koń w sztuce”. Obrazy artysty wzbogacają zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Chicago czy Lwowskiej Galerii Obrazów.