Fangor Wojciech (1922-2015) "Kompozycja kolorowa"

  • 53 100 zł

  • Datowanie: 1970 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "Fangor 70"
  • Technika: kredka, pastel/papier
  • Wymiar: 50 x 70 cm w św. p-p.;

Prekursor malarstwa abstrakcyjnego, eksperymentator, czołowa postać polskiej sztuki współczesnej. Malarz, plakacista, grafik, rzeźbiarz, architekt wnętrz. Jeden z twórców tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Malarstwo Wojciecha Fangora najczęściej kojarzone jest z iluzją optyczną, sztuką op-artu, kształtami geometrycznymi o hipnotyzujących, nieostrych krawędziach – „pozytywną przestrzenią iluzyjną”, jak nazwał ją artysta.

W 1970 roku miała miejsce niezwykle ważna indywidualna wystawa Wojciecha Fangora w Muzeum Solomona Guggenheima w Nowym Jorku. To prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy było udziałem polskiego artysty. Zaprezentował 37 prac w charakterystycznym dla siebie nurcie op-artu. W tym samym czasie Fangor tworzył scenografię dla przedstawień teatralnych  - przykładowo do baletu Marthy Graham w Theatre Playbill Marka Hellingera w Nowym Jorku. Zmiana artystycznej wizji Fangora nastąpiła w połowie tej dekady. Wówczas ponownie zajął się m. in. malarstwem figuratywnym. Malarz od 1966 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Do 1983 roku pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Madison. W 1978 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. A. Jurzykowskiego.

* doliczana opłata droit de suite